Kvikne Utmarksråd sitt ørret-klekkeri på Svergja produserer ørretyngel for utsetting etter pålegg til kraftregulant og for salg til private grunneiere, foreninger og lag. Kvikne ligger strategisk plassert på vannskillet mellom Østerdalen og Trøndelag og fra klekkeriet kan vi levere yngel til både Orkla- og Glomma vannområder.
Etter nedleggelsen av flere settefiskanlegg i regionen de senere år (Evenstad, Rendalen, Lundamo) er det mange fiskeforeninger som ikke lenger får tak i settefisk. Noen har allerede funnet veien til klekkeriet på Svergja, som har doblet salget av ørretyngel de siste årene. Etterspørselen er fortsatt økende og det blir spe
nnende å følge utviklingen.
I desember-utgaven til Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) Hedmark, var det en artikkel om klekkeriet på Svergja som vi håper bidrar til økt salg av kvalitetsyngel fra Kvikne.
Artikkelen kan du lese i sin helhet her.



